Serwer w biurze czy w chmurze?

Ostatnie lata dostarczyły nam wiele nowych rozwiązań serwerowych, lepiej dopasowanych do potrzeb i wymagań biznesu, oraz użytkownika końcowego. Jeszcze nie tak dawno temu serwery kojarzyły się z kilometrami kabli, specjalistami, którzy je utrzymują, specjalnym pomieszczeniem w firmie i problemami. Dziś często nawet pracownicy działów informatycznych nie wiedzą, gdzie fizycznie znajduje się serwer – nie ma takiej potrzeby, a w cenie abonamentu kryje się znacznie więcej udogodnień, dzięki czemu możemy cieszyć się nieprzerwanym dostępem do usług, bez konieczności stawiania czoła problemom związanym z posiadaniem serwera w swojej firmie. Ale czy to bezpieczne?

Bezpieczeństwo jest ostatnio najgłośniejszym tematem w branży informatycznej ze względu na ostatnie zmiany dotyczące przetwarzania danych osobowych „RODO”. Bezpieczeństwo to najczęstsze pytanie (i wyzwanie) jakie stawiają nam klienci, a odpowiedź jest krótka – tak. W przypadku odpowiedniego wyboru dostawcy usług, dane są bezpieczniejsze niż na lokalnym serwerze. Dlaczego? Usługodawcy mają odpowiednie zasoby i rozwiązania, na wdrożenie których mogą sobie pozwolić tylko duże korporacje. Za serwerami „chmurowymi” kryje się sztab ludzi pracujących 24/7, w tym serwis techniczny, ochrona, administratorzy i konsultanci, odpowiednie pomieszczenia, sprzęt i rozwiązania wszystko po to, żeby Twoje dane były cały czas Twoje, a dostęp do nich był możliwy niezależnie od dnia, godziny czy miejsca na świecie. Brzmi świetnie, jakie są jeszcze plusy takiego rozwiązania?

Przede wszystkim, zaczynając od początku – cena. Miesięczny abonament potrafi być bardzo wysoki, ale czy na pewno? Policzmy koszt klimatyzatora, bez którego nasz sprzęt będzie narażony na awarię, koszt osobnego pomieszczenia, serwera, szafy, zasilania awaryjnego, licencji, prądu i dodatkowych urządzeń. Doliczmy do tego koszt utrzymania osoby, która na bieżąco będzie monitorować pracę serwera i rozwiązywać problemy i weźmy pod uwagę sytuacje losowe związane z brakiem prądu, lub awarią urządzenia. 

 

Jeżeli jest to idealne rozwiązanie to dlaczego nie korzystają z tego wszyscy?

Jeżeli w firmie jest już istniejąca infrastruktura informatyczna i wykwalifikowany zespół wydzielony do jego obsługi to przejście na rozwiązania chmurowe często nie są opłacalne, w szczególności, jeżeli mowa o dużych firmach. Ponad to, w celu efektywnego wykorzystania takiej usługi potrzebujemy szybkie i niezawodne łączę Internetowe, które nie wszędzie jest dostępne. Zaletą posiadania serwerów lokalnych jest niewątpliwie możliwość pracy bez Internetu, co jest często kluczowe przy doborze rozwiązań, a więc też lepsza komunikacja pomiędzy komputerem, a serwerem i świadomość, że wszystkie dane znajdują się w naszej firmie.

 

Wybór na pierwszy rzut oka wydaje się stosunkowo prosty – wybierzmy rozwiązania chmurowe, jednak specyfika i lokalizacja prowadzenia działalności firmy często nie pozwala na zastosowanie rozwiązań chmurowych ze względu na wymogi klienta, brak odpowiedniego łącza lub zastosowanie urządzeń wymagających kontrolerów w lokalnej sieci firmy ze względu na potrzebę odpowiedniego środowiska ich pracy i niskie opóźnienia w przesyle danych. Decyzja powinna być dobrze przemyślana i skrojona na miarę naszych potrzeb. Często najlepszym rozwiązaniem jest… zastosowanie obydwu rozwiązań. Część usług możemy utrzymywać w chmurze, a część na prywatnym serwerze w biurze lub wydzierżawić miejsce na swój serwer w profesjonalnych centrach danych (kolokacja) co jest również dobrą alternatywą dla opisanych rozwiązań. Nie ma uniwersalnego rozwiązania, dlatego warto zwrócić bardzo dużą uwagę na główny cel prowadzenia naszej firmy i przeanalizować ewentualne wady i zalety z wprowadzenia konkretnego rozwiązania. 

 

 

One thought on “Serwer w biurze czy w chmurze?”

  • Możecie napisać coś o wirtualizacji? Szukam odpowiedniego rozwiązania do wystartowania mojego biznesu i im więcej czytam, tym mniej wiem 🙁 Na lokalnym serwerze mogę mieć kilka wirtualnych, w przypadku chmury pewnie każdy serwer znacznie podwyższa cenę. Czy w chmurze też można mieć na jednym serwerze, kilka wirtualnych?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *